The first driveway I visited this morning was neatly edged with plastic bins, each filled with clothing for a baby girl. Each marked with the sizes…2 mo., 4 mo., 6 mo… The lady having the sale noticed me looking at them and said ruefully, “First granddaughter. Everyone went a little crazy.” Hope some young moms got to this sale, looked like these things had been worn maybe once. And they would have had to change her clothes about five times a dayfor her to wear everything before she outgrew it!
Another sale had a lot of clothing, this time for adults. “I'm arranging it all by color,” the seller told me, hanging up a denim shirt in the blue section. I mentioned that they do that at the Goodwill stores around here. “Oh, I know, and it makes me crazy,” she said. “I don’t know why they don’t arrange by size.” She hung up a shirt in the white section as she spoke.
It was a singularly dog-less morning, but I did meet this nice kitty, Tiger.
By the time I left I'd spent $7.00 at her sale—which was less than the price marked on just one of her items. Two lessons here—always ask for a better price, and always take the time for a little schmoozing so they will want to give you that better price!
Spent a total of $13 this morning, so her sale was more than half. Here’s what I got:
This is the glass bird I picked out of the basket to get the bargaining rolling. I think it's German. I was relieved it reached home with it intact—I've broken things in my car a few times.
I dithered a bit over this plate, which was marked $8.
Finally asked a price, and she held up one finger, so I said sure. Then she asked me what it was marked, and I said eight bucks. So she goes, oh, then how about three dollars. Ummm, well, I liked it better at one I told her, and she said okay. Sheesh, yard sales don’t work like that—after you quote a price you move DOWN from it, not UP!
It wasn’t until I got home that I noticed the Bunny in the Moon.
Evidently it's artist made—signed Howell ’87 on the back. Anyone recognize the maker?
At other sales I found a big soft ball to play with in the pool…
…some fun candles…
…a garland to put together for Valentine’s Day…
…and a whole bunch of small tubes of the toothpaste my husband uses. I know, how unexciting, toothpaste—but I checked on the price when I was at the grocery store, where it was $1.69 per ounce. My score cost about 24 cents per ounce. I win!
And if you want to get really unexciting, my other great buy of the morning was a ten pound bag of potatoes at the 99 Cent Store. Hey, when was the last time you saw potatoes for ten cents a pound?